До Секретаріату Уповноваженого продовжують надходити скарги щодо порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” і депутатами місцевих рад, і посадовими особами місцевого самоврядування. Зокрема, за дев’ять місяців 2024 року маємо 26 таких звернень.
Нагадаємо, що відповідно до мовного Закону:
За словами Уповноваженого, від початку року він оштрафував 4 місцевих депутатів за порушення 12 статті Закону про державну мову. Зокрема, це стосувалося депутата Харківської міської ради, депутата Южненської міської ради, двох депутатів Великодолинської селищної ради Одеської області. Крім того, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення винесено 7 попереджень депутатам і посадовцям органів місцевого самоврядування.
“Депутати і посадовці - порушники мовного Закону? Це - нонсенс, який складно уявити під час російсько-української війни. Ті, хто мають дотримуватися Конституції, гарантувати права і свободи громадян, дбати про єдність, безпеку і добробут, повинні вільно володіти українською та навчати інших. Нагадую: покарання депутатів та посадових осіб органів місцевого самоврядування, які будуть порушувати Закон, незворотнє!”, - наголосив Тарас Кремінь.
Уповноважений закликав громадян бути активнішими в захисті своїх мовних прав та, у разі їх порушення, повідомляти про це (заповнивши електронну форму на сайті чи надіславши листа lyst@mova-ombudsman.gov.ua або за адресою: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12).
Наразі Секретаріат Уповноваженого здійснює плановий моніторинг щодо застосування державної мови у діяльності місцевих рад, а саме аналізує використання державної мови депутатами, посадовими особами місцевого самоврядування, іншими доповідачами під час пленарних засідань сесій.
Як відомо, 14 серпня 2024 року набрали чинності положення Закону №3590-ІХ “Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування” в частині відеофіксації та оприлюднення пленарних засідань місцевих рад.