З нагоди Дня місцевого самоврядування висловлюю щиру вдячність усім представникам органів місцевого самоврядування, які дбають про розвиток своєї громади, свого регіону. Бажаю витримки та нових звершень!
Сьогодні відчутно посилення ролі місцевих громади у розвитку своїх регіонів. Так, на місцях, виконуючи Конституцію України, норми Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, Указ Президента України “Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України” та Стратегію популяризації української мови до 2030 року “Сильна мова – успішна держава”, активно розробляються програми розвитку і функціонування української мови.
Зокрема, регіональні програми з розвитку та функціонування української мови як державної були прийняті у містах Ніжин (Чернігівська область), Мелітополь (Запорізька області), Хуст (Закарпатська область) та Тернопіль. Відповідні обласні комплексні програми були ухвалені на Черкащині, Харківщині та Дніпропетровщині. Дві програми навіть були прийняті на рівні об'єднаної сільської територіальної громади – Малинівською та Долинською сільськими радами (Запорізька область). Очікуємо, що до кінця цього року обласні програми мають бути затверджені ще Закарпатською, Кіровоградською, Житомирською, Полтавською, Вінницькою, Тернопільською, Чернівецькою та Київською обласними радами.
Раніше я, як Уповноважений звернувся з рекомендаційними листами до всіх регіональних керівників щодо розробки місцевих програм сприяння і розвитку української мови як державної. Переконаний, наявність таких програм сприятиме зміцненню та утвердженню української мови у всіх сферах суспільно-політичного життя, а також формуванню українськомовного середовища на всій території України.
Окремо хотів би наголосити на важливості створення мережі безкоштовних курсів з вивчення української мови в регіонах. Днями, скажімо, у Новій Каховці на Херсонщині, за ініціативи місцевої влади у співпраці з Новокаховським гуманітарним інститутом Університету “Україна” організовано курси української мови для депутатів та посадовців Новокаховської міської ради та її виконавчих органів.
Розробка та впровадження курсів з вивчення державної мови та підвищення рівня володіння нею, безперечно, має бути у кожній громаді, адже це передумова створення кращих умов для опанування та застосування української мови.
Давайте спільними зусиллями робити так, щоб української ставало дедалі більше!