Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наголошує, що спроби народних депутатів України відтермінувати чи скасувати штрафи за порушення статті 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” є безперспективними, оскільки не відповідають Конституції та Законам України, нормам права. Про це він сказав в ефірі телеканалу “UA: ПЕРШИЙ”.
“Внесені народними депутатами законопроєкти щодо змін до мовного закону передбачають скасування чи відтермінування 57 статті Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Вона регламентує право Уповноваженого накладати штрафи за злісне порушення мовного закону. Ця стаття вже діє. Жодною нормою права не передбачено ні відтермінування, ні скасування тих статей законів України, які вже набули чинності. Мені здається, кожен старшокласник про це знає”, - пояснив Тарас Кремінь.
Він також наголосив, що відповідні законопроєкти не підтримані Головним науково-експертним управлінням Апарату Верховної Ради України, Міністерством юстиції і, найголовніше, - суспільством. “Я як Уповноважений із захисту державної мови категорично проти таких законопроєктів, які позбавляють українську державу можливості контролювати виконання мовного закону та механізмів реагування на злісні порушення його норм. Я, навпаки, за те, щоб право громадян України на отримання інформації та послуг державною мовою було максимально захищене”, - підкреслив він.
Тарас Кремінь подякував усім, хто долучився до збору підписів на захист мовного закону.
Нагадаємо, що Уповноважений продовжує фіксувати порушення прав людини за українську мову. Щодо інцидентів на мовному ґрунті, які сталися в Миколаєві та Одесі 2 і 3 березня відповідно, Тарас Кремінь звернувся до Національної поліції України. Відповідно до статті 161 Кримінального кодексу України умисні дії, спрямовані на розпалювання національної ворожнечі, образу почуттів громадян за мовною ознакою караються штрафом від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.