Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь взяв участь у роботі круглого столу “Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти 2019-2021: ключові досягнення, виклики та перспективи”.
У своєму виступі Уповноважений нагадав, що Закон України “Про забезпечення української мови як державної” містить конкретні норми щодо використання державної мови у сфері науки.
Так, відповідно до частини першої статті 22 Закону мовою науки в Україні є державна мова. “Зазначена стаття, яка набула чинності в повному обсязі 16 липня 2020 року, зосереджує увагу на мові наукових видань, публікацій (монографій) та дисертацій, авторефератів та відгуків опонентів, публічних захистів дисертаційних досліджень та наукових досягнень, а також інших публічних наукових заходів, – нагадав Тарас Кремінь. – Частина друга статті 22 Закону передбачає вичерпний перелік мов, якими можуть публікуватися наукові видання: українська, англійська та/або інші офіційні мови Європейського Союзу. У разі публікації результатів дослідження недержавною мовою відповідні матеріали мають супроводжуватися анотацією та переліком ключових слів українською мовою”.
Учасники круглого столу обговорили ситуацію із дотриманням мовного закону у закладах вищої освіти. Тарас Кремінь зауважив, що попри те, що відповідні норми діють вже більше року, до Секретаріату Уповноваженого продовжують надходити скарги та звернення громадян щодо порушення мовного закону у сфері освіти на науки. “У цьому році мною здійснюється низка заходів державного контролю за застосуванням державної мови у закладах вищої освіти Києва, Одеси та Дніпра”, – зазначив він.
Підсумовуючи, Уповноважений наголосив на необхідності приділяти особливу увагу використанню державної мови у сфері науки. “Освіта і наука – це шлях до майбутнього, це фундамент зміцнення статусу української мови як державної, а інвестиції в освіту та науку є одним із головних пріоритетів держави”, – сказав він.