• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
У 2021 році переважна більшість обласних та міських рад послуговувалися лише державною мовою - результати моніторингу
опубліковано 29 грудня 2021 року о 13:37

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови здійснив плановий моніторинг інтернет-ресурсів з метою дослідження стану дотримання статті 12 мовного закону обласними та міськими радами.

Перевірці підлягала діяльність 22 обласних рад та 50 міських рад територіальних громад з кількістю населення 75 тисяч і більше протягом року. 

За результатами моніторингу послуговування недержавною мовою представниками органів місцевого самоврядування під час проведення пленарних засідань зафіксовано у діяльності 6 обласних рад (Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Харківській та Чернігівській) та 19  міських рад (Дніпровська, Криворізька, Нікопольська, Павлоградська, Маріупольська,  Краматорська, Слов'янська, Покровська, Бахмутська, Запорізька, Мелітопольська, Бердянська, Кропивницька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська,  Лозівська, Херсонська).

Про виявлені порушення складено акти встановленої форми. 

“Застосування недержавної мови членами ради відбувається здебільшого під час виступів, обговорення питань, надання пропозицій та зауважень. Водночас мова ведення пленарних засідань (офіційна їх частина, яка здійснюється відповідно до заздалегідь підготовленого сценарію та містить стандартні фрази згідно з процедурою та регламентом) відбувається переважно державною мовою”, - зазначив Уповноважений, узагальнюючи результати моніторингу.

“Дотримання норм мовного законодавства суттєво залежить від позиції голови місцевої ради, який подає приклад і впливає на інших у питанні визначення мови спілкування під час роботи ради”, - зауважив Тарас Кремінь.

“Попри зафіксовані факти порушення Закону, виявлено позитивні тенденції щодо мови ведення засідань сесій: голови та депутати більшості місцевих рад, діяльність яких аналізувалась під час моніторингу, послуговувались державною мовою; виступи недержавною мовою на засіданнях деяких місцевих рад супроводжуються негативною реакцією з боку колег, вимогою виступати  українською мовою та закликом до  дотримання норм Закону і цитуванням його положень; зменшення випадків використання недержавної мови у діяльності окремих місцевих рад у другому півріччі”, - підсумував він.  

“Згадані позитивні тенденції безперечно пов'язані і з тим, що протягом року ми надали всім представникам місцевого самоврядування висновки та рекомендації щодо необхідності неухильного виконання норм мовного закону. А низка місцевих рад вже в цьому році затвердила програми з розвитку та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя відповідних громад” - підкреслив Тарас Кремінь.

Як відомо, відповідно до статті 12 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.

У разі, якщо під час засідання, заходу або зустрічі використовується інша мова, ніж державна, має бути забезпечений переклад державною мовою.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux