Сьогодні, 10 квітня, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь взяв участь у презентації результатів соціологічного дослідження “Освіта на тимчасово окупованих територіях: виклики, трансформації, наслідки”.
Виступаючи на панельній дискусії “Вибір майбутнього: освітні стратегії молоді з ТОТ”, Уповноважений зазначив, що для протидії системному освітньому лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях України, держава має посилити свою інформаційну присутність в окупації.
“Сфера освіти під особливим прицілом російських злочинців - окупаційна влада здійснює тотальний контроль над усіма освітніми установами на ТОТ, позашкільними, шкільними, вищими навчальними закладами. Освітній лінгвоцид, в першу чергу, спрямований на придушення української мови та національної ідентичності. Лінгвоцид є грубим порушенням права на отримання інформації та освітніх послуг українською мовою. В питаннях протидії дезінформації та пропаганді на ТОТ Україна має максимально посилити свою роботу”, - наголосив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, в межах дослідження, яке проводила компанія «Active Group», було опитано дві категорії респондентів: жителі ТОТ, чиї діти чи діти близьких навчаються наразі в середніх школах, та студенти, які приїхали з окупованих територій і вступили в українські ЗВО або навчаються в українських ЗВО, знаходячись на ТОТ. Основними змінами в шкільній освіті на ТОТ респонденти називали перехід навчання на російську мову та російські навчальні програми. Це супроводжується обов’язковим проходженням для вчителів курсів перепідготовки й отриманням відповідних свідоцтв, що підтверджують їх право на викладання в школі. Вивчення української мови та літератури повністю виключено з навчального процесу, а використання української мови на уроках або поза школою може бути підставою для переслідувань.
У заході взяли участь Надія Лещик, Освітній омбудсмен України; Андрій Єременко, засновник дослідницької компанії “Active Group”, координатор аналітичної групи; Віктор Андрущенко, ректор Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, академік НАПН України, член-кореспондент НАН України, професор, доктор філософських наук; Роман Грищук, Голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій; Юлія Горбова, директор Інституту соціологічних досліджень КНЕУ ім. В. Гетьмана та інші.