Центральні органи виконавчої влади повинні докладати максимум зусиль, щоб українська мова була гарантована в усіх сферах суспільного життя на території України. На цьому наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь під час публічної дискусії “Українськомовне середовище - запорука успішної освіти”.
“Сьогодні одне й найпріоритетніших завдань для влади - забезпечення ефективної і якісної мовної деокупації. Російська пропаганда десятиліттями працювала на те, аби українці соромились спілкуватися українською мовою. Питання прийняття мовного закону постійно заговорювалось. Фактично з часу ухвалення Закону “Про мову в українській РСР” 1989-го року до 2019 року, коли Верховна Рада проголосувала за історичних документ - Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, - пройшла ціла епоха, змінилось декілька політичних поколінь. І сьогодні мовний закон ще не працює в повному обсязі, так, тільки за декілька років українська мова для ЗНО стане обов’язковою”, - зазначив Тарас Кремінь.
Проте, за словами Уповноваженого, в умовах мовної деокупації вже зараз потрібно розпочинати підготовку до нового навчального року. “Серед основних завдань на 2023-й - підвищення якості викладання української мови. Наше мета - максимальне покриття і присутність української мови як мови освітнього процесу на всіх рівнях освіти, починаючи з першого класу і закінчуючи мовою університетського середовища. Для нас важлива українська мова і в позанавчальний час. В цьому контексті потрібно й надалі працювати над розширенням мережі безкоштовних мовних курсів, створенням ліги мовних омбудсменів в університетах”, - зазначив Тарас Кремінь.
Уповноважений наголосив на важливості затвердження Урядом Державної програми сприяння опануванню української мови як державної, яка, відповідно до мовного Закону, мала бути затверджена ще в 2020 році. “Така програма, серед іншого, передбачатиме створення мережі доступних безоплатних державних курсів із вивчення української”, - зауважив Тарас Кремінь.
Участь у заході також взяли Ірина Хміль, директорка ліцею Івана Пулюя у Львові; Оксен Лісовий, міністр освіти України; Сергій Бабак, голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій; Сергій Горбачов, освітній омбудсмен України;
Наталія Піпа, народна депутатка України ІХ скликання; Сергій Квіт, президент Києво-Могилянської академії, міністр освіти й науки України (2014-2016); Мирон Спольський, український громадський діяч та підприємець, пластун, до 2022 року голова Пласту у світі; Таїсія Наконечна, українська письменниця, перекладачка та художниця; Богданка Мороз, учениця 9 класу.