В нинішніх умовах в закладах середньої освіти повинна бути збільшена кількість годин на такі дисципліни, як “Історія України”, “Українська література” та “Українська мова”. Про це в ефірі телеканалу “СТБ” сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Сьогодні, на мою думку, в школах має бути збільшена кількість годин на історію України, українську літературу, ну, і, звичайно, на вивчення української мови. Бо мова - не тільки основа національної ідентичності, мова освітнього процесу в закладах освіти. Це - одна з основних дисциплін ЗНО та цьогорічного НМТ. В той же час питання державної мовної політики - один із ключових компонентів конституційного ладу. Конституцією визначено, що українська є єдиною державною мовою і держава повинна створювати всі можливості для кращого її розвитку та опанування”, - сказав Тарас Кремінь.
Уповноважений нагадав, що Законом “Про освіту”, який був ухвалений в 2017-му році, визначено, що мовою навчання в закладах освіти в Україні є державна мова.
“Проте в місцях компактного проживання національних меншин або корінних народі гарантується право на навчання, поруч із державною, мовою відповідної спільноти. Сьогодні в нас майже не існує шкіл, де є викладання іншою, ніж державна мова. На жаль, донедавна місцеві політики продовжували загравати на “мовній” темі, поширюючи проросійські наративи. Тому ми мали проблеми з забезпеченням підручниками українською мовою в Херсонській, Миколаївській та Одеській областях; а також з окремими педагогічними працівниками, які викладали дисципліни недержавною мовою”, - зазначив Тарас Кремінь.
За словами Уповноваженого, запропонувати замінити один предмет іншими - це компетенція закладу освіти. Чи то за власною ініціативою, чи за наполяганням батьків і дітей зміст навчальних програм може бути змінений. “Для цього достатньо написати заяву від усіх батьків конкретного класу на адресу адміністрації закладу освіти і запропонувати, яку дисципліну вони хотіли б вивчати замість наявної. Скажімо, “російська мова” в багатьох школах вже замінена додатковими годинами з іноземних мов”, - сказав Тарас Кремінь.
Уповноважений вкотре наголосив на важливості розробки й затвердження Державної програми сприяння опануванню державної мови. “Цей документ мав з'явитися ще в 2020 році, як це визначено Законом України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Програма, як це визначено ст. 5, “визначає основні стратегічні цілі та пріоритетні завдання державної політики щодо підтримки державної мови впродовж відповідного періоду часу, а також відповідні заходи, що планується здійснити для досягнення зазначених цілей і реалізації завдань”.