Проведення уроків російською мовою у школах України суперечить чинному законодавству. Про це заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на телеканалі «Прямий».
Уповноважений нагадав, що відповідно до законів про державну мову та про освіту мовою освітнього процесу є державна мова, але в місцях компактного проживання нацменшин окремі предмети в початковій школі можуть викладатися недержавною мовою. Натомість у середній та старшій школі кількість предметів, які викладаються українською мовою, збільшується до 80 %.
«До повномасштабного вторгнення у столичних школах можна було побачити, що національними меншинами себе називали російськомовні громадяни України, які очевидно, асоціювали себе з іншими цінностями і з іншою країною. Протягом 2021-2022 років ми проводили заходи державного контролю і зафіксували серйозні порушення освітнього й мовного законодавства. Останнім часом ми побачили, що російської мови як мови освітнього процесу не залишилося», - зазначив він.
Також завдяки втручанню Уповноваженого ситуація на Закарпатті кардинально покращилася, адже вчителі пройшли перепідготовку, за його рекомендаціями директори шкіл отримали сертифікати про рівень володіння державною мовою.
«Необхідно збільшувати присутність української мови, подбати про якість викладання державної, активно реагувати на виклики і, звичайно, працювати над тим, щоб на деокупованих територіях України відразу було відновлено освітній процес. Від освіти сьогодні залежить, якою Україна буде завтра», - сказав він.