У Литві, Латвії та Естонії громадяни, які влаштовуються на роботу до будь-якої установи, разом з іншими документами мають подати сертифікат на рівень володіння державною мовою. Про це в інтерв’ю “Фокусу” розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Ми тісно співпрацюємо з мовними інспекціями Литви, Латвії, Естонії. І в них з таким сертифікатом йдуть не тільки на державну службу. Коли громадяни подають документи на роботу до будь-якої установи, то докладають сертифікат на рівень володіння національною мовою. Інакше такий громадянин буде вічним безробітним”, - сказав він.
Уповноважений нагадав, що відповідно до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, 16 липня 2021 року в Україні має розпочатися іспитування на рівень володіння державною мовою для державних службовців та осіб, які мають намір набути громадянство України.
“Сьогодні єдиним критерієм, яким визначається рівень володіння державною мовою, є диплом про освіту. З 16 липня претендент на державну службу або на отримання громадянства України має скласти усний і письмовий тест та отримати відповідний сертифікат. Від складності майбутньої роботи залежатимуть самі завдання. Це будуть рівні А, B, C, як визначено в усьому світі”, - зазначив Уповноважений.
Тарас Кремінь також рекомендував тим, хто вже перебуває на державній службі, не зволікати та отримувати відповідні сертифікати. “Замість того, щоб чекати коли опинишся на обліку в центрі зайнятості, краще наперед отримати сертифікат. За законом і мені, якщо я піду на новий термін, доведеться складати такий тест. І це при тому, що я вчитель української мови і літератури, закінчив аспірантуру і докторантуру з української літератури, але іспит є обов’язковим. Ми повинні демонструвати громадянам України, що поважаємо державу і наші закони”, - наголосив він.
Як відомо, 14 квітня на виконання статей 7 і 48 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Кабінет Міністрів України схвалив розроблений Національною комісією зі стандартів державної мови Порядок проведення іспитів на рівень володіння державною мовою. Він урегульовує процедуру їх організації та проведення.