Вчора, 19 жовтня, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь провів онлайн-зустріч з студентськими мовними омбудсменами України та обговорив питання необхідності створення Ліги мовних амбасадорів.
“Це - перша зустріч Уповноваженого із захисту державної мови з першими 28-ма студентськими мовними омбудсменами України, яка засвідчила нагальну необхідність такої комунікації між університетською молоддю. Цікаво було познайомитись з досвідом внутрішньо переміщених навчальних закладів, зокрема, Маріупольського державного університету, Донецького національного медичного університету, Мелітопольського ДПУ імені Богдана Хмельницького, Херсонського державного університету, Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного. Зрозуміло, що робота студентських мовних омбудсменів цих закладів сфокусована на іншому, ніж в тих, які знаходяться в західних областях. Якщо, скажімо, завдання Тернополя - максимальне розширення мережі безкоштовних мовних курсів, то для представників харківських чи одеських ЗВО - забезпечення права студентів на навчання державною мовою”, - зазначила Ярослава Вітко-Присяжнюк, представниця Уповноваженого із захисту державної мови на півдні України.
На зустрічі обговорювались питання посилення контролю за дотриманням Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, забезпечення прав здобувачів освіти на навчання державною мовою, а також створення кращих можливості для утвердження української мови в молодіжному середовищі.
“Ми формуємо Лігу мовних амбасадорів – людей з державницькою позицією, готових посилювати контроль за дотриманням мовного законодавства. Студентський мовний омбудсмен - це не тільки розмовні клуби і творчі зустрічі, це і надання правової допомоги тим, чиї мовні права були порушені. Якщо під час освітнього процесу будуть траплятися ситуації всупереч мовного Закону, студент не має бути осторонь.
Зараз - кращі можливості для розвитку державної мови. Наше завдання - ефективно допомагати молоді розбудовувати українське суспільство. Сподіваюсь, що й інші навчальні заклади будуть активними в захисті студентських мовних прав і найближчим часом долучаться до команди мовних омбудсменів”, - зазначив Тарас Кремінь.
Окремо Уповноважений зупинився на питаннях міжнародної діяльності. “Є студенти, які за програмою подвійних дипломів, навчаються і в українських університетах, і за кордоном. Треба і цей вектор розглядати на перспективу. Крім того, попереду багато викликів в питаннях мовної деокупації. І не забуваймо: українська - мова нації переможців!”, - наголосив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, за 9 місяців 2023 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 3015 звернень громадян про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, з них 277 щодо сфери освіти.
До відома. Перелік всіх ЗВО, де є мовний омбудсмен:
🔹Білоцерківський національний аграрний університет;
🔹Державний податковий університет;
🔹Донецький національний медичний університет;
🔹Ізмаїльський державний гуманітарний університет;
🔹Київський Університет імені Бориса Грінченка;
🔹Комунальний заклад вищої освіти «Академія культури і мистецтв»;
🔹Львівська національна академія мистецтв;
🔹Маріупольський державний університет;
🔹Мелітопольський ДПУ імені Хмельницького;
🔹Миколаївський національний аграрний університет;
🔹Національна академія внутрішніх справ;
🔹Національна академія Служби Безпеки України;
🔹Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова;
🔹Національний університет “Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка”
🔹Національний університет “Чернігівська політехніка”;
🔹Одеський національний університет імені Іллі Мечникова;
🔹Південноукраїнський національний педагогічний університет імені Костянтина Ушинського;
🔹Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника;
🔹Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного;
🔹Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка;
🔹Університет Григорія Сковороди в Переяславі;
🔹Університет імені Альфреда Нобеля;
🔹Харківський національний університет імені Василя Каразіна;
🔹Харківський національний педагогічний університет імені Григорія Сковороди;
🔹Херсонський державний університет;
🔹Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут;
🔹Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка;
🔹Черкаський державний технологічний університет;
🔹Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.