Наше завдання - забезпечити повноцінне функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, особливо в освіті, адже саме там формується майбутнє нашої держави. Про це в ефірі телеканалу “НТН” зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
"Хочу наголосити на важливості дотримання мовного законодавства в освітній сфері України. Закону про мову вже 5 років, і його 21 стаття чітко визначає державну мову як обов'язкову для освітнього процесу”, - сказав він.
За словами Уповноваженого, наразі спостерігається позитивна динаміку: в порівнянні з попередніми роками, немає критичної загрози у закладах загальної середньої освіти на території України, де б всупереч закону викладали окремі дисципліни чи здійснювали освітній процес недержавною мовою.
Однак, зауважив він, нещодавнє дослідження, проведене спільно з Державною службою якості освіти, виявило тривожну тенденцію: вчителі почали менше застосовувати державну мову поза навчальним часом, під час виховної роботи та у спілкуванні між собою.
“Це відбувається незважаючи на чіткі вимоги у контрактах щодо застосування державної мови та наявність відповідних сертифікатів у директорів закладів. Ми будемо реагувати на цю ситуацію. Плануємо проводити планові та позапланові моніторинги діяльності закладів освіти на всій території України. Хочу нагадати всім освітянам: будь-яка загроза державній мові дорівнює загрозі національній безпеці. Ми постійно наголошуємо на цьому у спілкуванні з освітянською спільнотою”, - підкреслив Тарас Кремінь.
Водночас він зазначив, що закон передбачає можливість навчання мовами національних спільнот або корінних народів у місцях їх компактного проживання.
“Але це має відбуватися паралельно з вивченням державної мови, щоб по завершенню навчання кожен громадянин України володів і державною мовою, і мовою своєї національної спільноти”, - підсумував Уповноважений.