Сьогодні, 11 листопада, під час панельної дискусії “Мова як національний інструмент єдності та ідентичності” Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наголосив на необхідності неухильного виконання рекомендацій Уповноваженого, викладених в Річному звіті про стан дотримання Закону про державну мову у 2023 році.
Тарас Кремінь зазначив, що насамперед, необхідно завершити імплементацію Закону: “Привести закони та інші нормативні акти у відповідність до мовного Закону. Забезпечити переклад та опублікування державною мовою міжнародних договорів України, які не оприлюднювались станом на день набрання чинності Закону про державну мову. А також розробити та затвердити порядок проведення мовної експертизи, як це передбачено Законом”, - сказав Тарас Кремінь.
За словами Уповноваженого, необхідно виконати й рекомендації Конституційного Суду України: “Невідкладно встановити однозначність у питанні офіційного перекладу Європейської хартії регіональних мов або мов меншин / Європейської хартії регіональних або міноритарних мов (зараз у нас одночасно два переклади, якими ми користуємось)”.
Уповноважений наголосив, що в питаннях державної мовної політики за Міністерством культури та стратегічних комунікацій України зберігається провідна роль. Тому Міністерство має гарантувати виконання Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року, і, відповідно, організувати дієвий контроль за іншими виконавцями.
“Питання української мови - це питання національної безпеки. А в умовах російсько-української війни формування та реалізація ефективної мовної політики потребує додаткових ресурсів та можливостей”, - зазначив Тарас Кремінь.
Серед учасників заходу: Андрій Наджос, заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції; Наталка Цмоць, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні; Юлія Чернобров, українська мовознавиця, голова Національної комісії зі стандартів державної мови; Антон Процюк, менеджер проєктів громадської організації «Вікімедіа Україна»; Наталія Кривда, голова Наглядової ради Українського культурного фонду; Анастасія Образцова, директорка Українського центру культурних досліджень; Юлія Шелудько, виконавча продюсерка Українського радіо, координаторка Всеукраїнського національного радіодиктанту; Тарас Шамайда, журналіст, український громадський діяч, співкоординатор руху добровольців «Простір свободи»; Ольга Чібісова, виконавча директорка, співзасновниця проєкту Strichka; Анжеліка Рудницька, співачка, телеведуча, художниця, науковиця, письменниця, громадська діячка, волонтерка, президентка мистецької агенції «Територія А», заслужена артистка України; Олена Герасимʼюк, українська поетеса, письменниця, громадська діячка, волонтерка, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри»; Данило Гайдамаха, блогер, популяризатор української мови; Сергій Стуканов, керівник аналітичного відділу Центру контент-аналізу, ведучий Українського радіо.
Панельна дискусія організована Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, Державною агенцією промоції культури України.