Ухвалення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» - це одне з найбільших надбань Верховної Ради VІІІ скликання. Про це в ефірі телеканалу «Еспресо» сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, коментуючи другу річницю прийняття мовного закону.
«За роки незалежності навколо мовного питання було зламано стільки списів! Але парламент VІІІ скликання зробив цей документ таким, що сьогодні відповідає нашим реаліям. Я хочу подякувати тим парламентарям, які тоді віддали свій голос за цей документ, які розробляли його. А також громадянському суспільству, яке тиснуло, толеруючи мовне питання. І власне сьогодні ми відчуваємо, що української стало значно більше», - наголосив Тарас Кремінь.
За словами Уповноваженого, на адресу Секретаріату фактично щодня надходять численні звернення та скарги про порушення мовного закону.
«Мовному закону вже два роки, я на посаді Уповноваженого перебуваю трохи більше ніж пів року. І можна сказати, що кількість скарг на порушення мовного закону не меншає. Змінюється їх специфіка, тематика. Якщо раніше, скажімо, ми зустрічали порушення мовного закону в різних сферах, то сьогодні вони є точковими. Продовжують надходити скарги на чиновників, депутатів місцевих рад, які в своїй роботі використовують недержавну мову; величезна кількість звернень надходить щодо відсутності української версії інтернет-магазинів. Лідерами по кількості звернень є Київ і Київська область. Звичайно ми все це аналізуємо, надсилаємо свої рекомендації, методичні роз’яснення органам державної влади місцевого самоврядування, і відчуваємо величезну підтримку з боку громадян України», - зазначив Тарас Кремінь.
Уповноважений наголошує, що завдяки тому, що статті Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» імплементуються поступово, а не відразу усі, кожна зі сфер має час для підготовки.
Так, 16 липня 2021 року ще ряд статей мовного закону будуть імплементовані.
«Зокрема, з 16 липня мають розпочатися іспити на рівень володіння державною мовою претендентами на державну службу. Це доволі історична подія і знакова для нас. Бо до цього моменту не було такого, щоб чиновники, в тому числі й топ-чиновники, складали ці іспити», - зауважує Тарас Кремінь.