Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України “Про телебачення та радіомовлення”, у загальному тижневому обсязі мовлення телерадіоорганізацій загальнонаціональної і регіональної категорій мовлення, які відповідно до ліцензій здійснюють ефірне та/або багатоканальне (цифрове) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, передачі та/або фільми, виконанні державною мовою, мають становити не менше 75 відсотків від загальної тривалості передач та/або фільмів (не від загальної тривалості контенту, який містить також рекламу) у проміжку часу між 18.00 та 22.00.
Секретаріатом Уповноваженого із захисту державної мови був здійснений оперативний моніторинг вечірнього ефіру (прайм-тайм з 18:00 до 22:00) чотирьох українських телеканалів з 1 по 7 листопада: “ICTV”, “1+1”, “Інтер” та “Україна”. Моніторинг здійснювався з використанням медіасервісів для трансляції ефірних каналів. Загальна тривалість ефірного часу з 18:00 до 22:00 на кожному з телеканалів складає 28 годин (100800 секунд).
Зауважимо, що методика, яку застосовує Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови для підрахунку загальної тривалості передач та/або фільмів, а також тривалості тих з них, які виконані державною мовою, ґрунтується виключно на чинній законодавчій базі та відрізняється від методики, яку застосовує Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. Реклама та анонси не вважаються передачами, що підтверджено листом Міністерства юстиції України.
Натомість, відповідно до Методологічних роз’яснень Національної ради з питань телебачення і радіомовлення “Моніторинг ефіру телерадіоорганізацій щодо дотримання встановлених законом квот” в редакції від 13.07.2021р. до категорії “передача” зараховуються всі змістовно завершені частини програми: реклама, елементи оформлення ефіру, телепродаж, фільми (художні, документальні, анімаційні тощо), анонси та інші типи передач”.
Результати моніторингу:
Порівняно із даними моніторингу, проведеного Секретаріатом Уповноваженого у травні 2021 року, частка української мови збільшилася на всіх телеканалах, окрім телеканалу “Україна”.
Також під час моніторингу у визначеному проміжку часу були зафіксовані порушення телеканалами вимог ч. 6 ст. 23 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо обов’язкового демонстрування фільмів державною мовою.
Зокрема встановлено:
Зауважимо, що Національна рада з питань телебачення і радіомовлення також постійно фіксує порушення зазначеними, а також іншими телеканалами вимог закону про демонстрування фільмів і серіалів державною мовою та регулярно інформує про це Уповноваженого із захисту державної мови.
З огляду на це, можна констатувати, що порушення телеканалами законодавства про державну мову носить системний характер і вимагає спільних скоординованих дій з боку усіх державних інституцій для забезпечення дотримання мовного законодавства.