Розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації Вячеслава Чауса затверджено Програму сприяння функціонуванню української мови як державної в Чернігівській області на 2023 – 2028 роки.
Автори програми переконані, що позиції української мови потребують посилення практично в усіх сферах суспільного життя регіону, зокрема, в освіті та науці, культурі, засобах масової інформації, державному управлінні, сферах обслуговування та виробництва.
“Однією з причин зросійщення на Чернігівщині є окупація українського інформаційного простору, особливо у Городнянській, Сновській, Корюківській, Семенівській, Новгород-Сіверській міських територіальних громадах, Ріпкінській та Добрянській селищних територіальних громадах, що проявляється у недоступності для їх мешканців українського культурного продукту”, - зазначено в документі.
“В умовах російсько-української війни питання зміцнення державного статусу та підвищення престижності української мови через забезпечення її всебічного розвитку і функціонування в усіх сферах суспільного життя безпосередньо пов’язане з питаннями національної безпеки”, - наголошують у Чернігівській ОВА.
Планується, що програма буде реалізовуватися в три етапи, а саме: І етап 2023 – 2024 роки, ІІ етап 2025 – 2026 роки, ІІІ етап 2027 – 2028 роки.
У межах реалізації заходів обласної програми, окрім організації читацький клубів та мовних студій, поповнення бібліотечних фондів та проведення різноманітних культурно-просвітницьких заходів, планується зокрема створити власну студію звукозапису та організувати відкритий лекторій з мови, літератури, історії, культури в прикордонних районах Чернігівщини.
На реалізацію Програми з обласного бюджету буде спрямовано 8 861,4 тис. гривень.
“Чернігівщина стала 15-ою областю в Україні, де затверджено регіональну мовну програму. Для прикордонної області - це вкрай важливий документ, який сприятиме створенню необхідного підґрунтя для закріплення української в усіх сферах суспільного життя”, - сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Він також нагадав, що перша в Україні місцева Програма розвитку та функціонування української мови "Сильна мова - успішна держава" була ухвалена саме на Чернігівщині - у місті Ніжин - ще в лютому 2021 року.