Компанію, яка скасувала співбесіду через вимогу кандидатки спілкуватися українською перевірять на дотримання мовного законодавства. Про це в коментарі “Українській правді. Життя” зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Нагадаємо, днями в інтернеті спалахнув мовний скандал, коли киянці відмовили у співбесіді, бо вона в резюме зазначила, що спілкується тільки українською або англійською мовами. Натомість, менеджер з персоналу зазначила причину - “в компанії багато російськомовних співробітників та керівників”.
Тарас Кремінь зауважив, що цей інцидент став першим свідченням про порушення мовного закону під час співбесіди у 2023 році.
“Якщо взяти до уваги те, що підприємство працює на території України, центральний офіс розміщений в Києві, то я навіть уявити не можу, які можуть бути поставлені мовні вимоги до претендентки", – наголосив Тарас Кремінь.
Щодо перевірки компанії на дотримання мовного законодавства, Уповноважений зазначив: “Мене цікавитиме мова ведення документів, відповідних інструкцій, а також інші матеріали, які можуть послужити причиною для підтвердження або спростування того, наскільки ефективно компанія дотримується мовного закону”.
З метою усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову Уповноваженим ініційовано проведення заходів державного контролю.
Нагадуємо, що відповідно до статті 20 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яка регламентує використання державної мови у сфері трудових відносин, “ніхто не може бути примушений використовувати під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором іншу мову, ніж державна, крім випадків:
Крім того, Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 14 липня 2021 наголосив на тому, що “громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна”.
А відповідно до п. 6 ст. 1 мовного Закону, “створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом”.