Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вітає ухвалення заяви Європейської федерації національних мовних інституцій (EFNIL) із закликом до Європейської Комісії та Європейського Парламенту забезпечити доступ до медіа та комунікаційних пристроїв мовами держав-членів EFNIL, яка нещодавно була офіційно оприлюднена.
Нагадаємо, що у вересні в межах засідання 21-ї Генеральної асамблеї Європейської федерації національних мовних інституцій, в якому взяли участь Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь та Перший заступник Керівника Секретаріату Уповноваженого Аліна Шпак, цю заяву було винесено на обговорення.
Уповноважений висловив підтримку цій ініціативі та наголосив, що ухвалення заяви є важливим кроком для збереження мовного розмаїття в Європі та захисту права громадян користуватися своєю рідною мовою в цифрову епоху.
"Цифрові технології сьогодні є невід'ємною частиною нашого життя. Проте, відсутність підтримки офіційних мов у комунікаційних пристроях та медіаплатформах ставить під загрозу збереження мовної ідентичності європейських народів, у тому числі й українців. Є ризик негативних змін у статусі та використанні багатьох державних європейських мов на користь більш домінуючих мов. Особливо це може вплинути на дітей, людей, які відчувають труднощі з опануванням офіційних державних мов або навчаються чи працюють в окремих сферах, де домінують інші, поширені у світі , мови. Ми повністю підтримуємо заклик EFNIL до адаптації законодавства Європейського Союзу з метою забезпечення рівного доступу до технологій та медіаконтенту всіма європейськими мовами, оскільки такий підхід сприятиме й захисту української мови", – зазначив Тарас Кремінь.
У заяві EFNIL йдеться про те, що мовна політика деяких міжнародних корпорацій не відповідає принципам Резолюції Європейського Парламенту від 2018 року щодо мовної рівності в цифрову епоху. Це обмежує доступ до медіаконтенту, мовних технологій та навіть користувацьких інтерфейсів багатьма мовами, включно з офіційними мовами ЄС.
Уповноважений закликав до активнішої співпраці на міжнародному рівні задля захисту мовних прав громадян та наголосив на готовності України долучитися до просування ініціатив, спрямованих на підтримку мовного різноманіття у цифрову епоху.
“Ця ініціатива ще раз підкреслює важливість спільних зусиль урядів, мовних інституцій та міжнародних організацій для забезпечення рівності мов та поваги до мовного розмаїття як основи європейської ідентичності”, - наголосив Тарас Кремінь.
Заява EFNIL - переклад.docxукраїнською.
До відома: Європейська федерація національних мовних інституцій (EFNIL) - це міжнародна організація, яка об’єднує національні мовні інституції країн-членів ЄС задля обміну досвідом та інформацією щодо мовних політик та застосування мов в країнах-членах. Серед основних завдань – аналіз мовного законодавства, збір матеріалів про мовну політику в ЄС, заохочення до вивчення офіційних європейських мов задля мовного та культурного розмаїття в Європейському Союзі. 21 березня 2022 року на позачерговому засіданні Генеральної асамблеї Європейської федерації національних мовних інституцій одноголосно прийнято рішення про надання Україні статусу асоційованого члена EFNIL.