Інтеграція дітей та молоді з тимчасово окупованих територій України до українськомовного освітнього середовища потребує консолідації зусиль органів державної влади та наших міжнародних партнерів. На цьому наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, коментуючи спеціальну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця щодо доступу до освіти дітей та молоді з ТОТ України.
“Російські злочинці на ТОТ продовжують чинити геноцид проти українських громадян, примусово навʼязуючи окупаційну ідентичність, знищуючи українську мову, освіту і культуру. Порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, мільйони наших дітей стали жертвами країни-агресора.
Доповідь Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, яка охопила всі рівні та напрями освіти, передбачає затвердження Концепції доступу до освіти дітей та молоді з ТОТ, а з нею - системної державної політики, програм і заходів, консолідації зусиль органів державної влади та міжнародних партнерів. Безперечно і те, що держава-агресор понесе покарання за все завдане горе проти народу України. Це - серед наших пріоритетів на шляху до перемоги України”, - зазначив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, сьогодні, 12 лютого, Дмитро Лубінець представив Спеціальну доповідь, яка охоплює аналіз поточного стану, проблематику та комплекс заходів щодо забезпечення доступу дітей і молоді з тимчасово окупованих територій до всіх рівнів освіти, а також шляхи їхньої інтеграції в українське освітнє середовище.
Доповідь охоплює такі рівні і напрями освіти:
забезпечення доступу дітей та молоді з ТОТ до загальної середньої освіти;
забезпечення доступу дітей та молоді з ТОТ до фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти;
забезпечення доступу дітей та молоді з ТОТ до вищої освіти, зокрема через діяльність ОЦ;
доступ осіб із ТОТ до післядипломної освіти та наукової діяльності;
адаптація та інтеграція дітей та молоді з ТОТ в українську систему освіти;
організація забезпечення доступу до освіти дітей та молоді з ТОТ.
Серед рекомендацій Уповноваженого з прав людини:
забезпечення доступу для всіх бажаючих до самоосвіти через онлайн-курси з вивчення або поглиблення знань з української мови;
розробка та/або поширення для самоосвіти посібників для вивчення української мови для різних рівнів і років навчання.
У заході взяли участь Надія Кузьмичова, заступниця Міністра освіти і науки України; Дарія Марчак, перший заступник Міністра соціальної політики України; Ольга Куришко, постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим; Ольга Алтуніна, представниця Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України; Надії Лещик, освітній омбудсмен, Максим Ткаченко, народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин та інші.