Оприлюднена доповідь Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша щодо порушення прав людини в Криму підтвердила катастрофічне становище української мови на півострові. Кількість тих, хто має можливість навчатися українською мовою, або вивчати українську як звичайний предмет, факультативний курс або в рамках позакласних занять продовжує знижуватися.
"Більше того, у доповіді констатується розбіжність між офіційним мовним статусом школи або класу з викладанням українською чи кримськотатарською мовами і фактичним їх використанням в навчальній програмі. Наявність можливості навчання кримськотатарською та українською мовами і вивчення цих мов як предметів не задовольняють наявного попиту", - зазначає Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Уповноважений переконаний, що ця доповідь - це не просто констатація грубого порушення міжнародних стандартів в галузі прав людини Російською Федерацією, а і великий внесок у нашу спільну роботу задля встановлення справедливості та відновлення територіальної цілісності України.
"Нагадаю, що у лютому цього року був презентований огляд Уповноваженого із захисту державної мови щодо обмеження функціонування державної мови на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Криму. Він став однією з перших фундаментальних спроб дати чітку і яскраву характеристику того, яким чином порушуються права громадян України на окупованих територіях в частині заборони і переслідування за українську мову", - говорить Тарас Кремінь.
Питання мови є одним із ключових факторів національної безпеки України, а дії держави-окупанта щодо нівелювання статусу української мови потребують ефективної протидії з боку Української Держави.
Серед заходів такої протидії:
▶️збір та систематизація інформації про факти порушення мовних прав громадян України на окупованих територіях для звернень до міжнародних організацій та позовів до міжнародних судів;
▶️запровадження санкцій та порушення кримінальних справ щодо осіб, які реалізують політику держави-окупанта із згортання сфери застосування української мови;
▶️забезпечення мовлення українського радіо та телеканалів на тимчасово окуповані території;
▶️забезпечення створення онлайн-ресурсів з вивчення української мови для школярів і дорослих, які знаходяться на окупованих територіях;
▶️розвиток системи дистанційної освіти для учнівської молоді, яка мешкає на окупованій території, здійснювати моніторинг щодо стану та якості освіти на тимчасово окупованій території України;
▶️сприяння створенню і поширенню якісного інформаційного, розважального та пізнавального контенту українською мовою у соціальних мережах з метою поширення на тимчасово окупованих територіях тощо.
"Ще раз наголошую на необхідності консолідації зусиль та застосування усіх можливих інструментів міжнародної дипломатії для запровадження санкцій проти РФ за порушення прав людини, в тому числі права навчатися та вільно спілкуватися рідною мовою", - зауважив Тарас Кремінь.