23 липня минає тиждень, як набули чинності чергові норми Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Зокрема, абзацом першим – третім частини шостої статті 23 Закону визначено, що мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова.
Приємно відзначити, що за результатами моніторингу ефіру загальнонаціональних телеканалів переважна більшість телерадіоорганізацій чітко виконує зазначену норму Закону. Фільми та серіали, які раніше в ефірі окремих телеканалів транслювалися російською мовою, з 16 липня 2021 року демонструються дубльованими державною мовою.
Нами взято до уваги інформацію, викладену у заяві телеканалу «ICTV» про те, що програма «На трьох», визначена як скетч-шоу, «складається з окремих гумористичних епізодів, які за роки трансляції програми складаються для окремих випусків з різних випусків попередніх років, при чому редактори самостійно в кожному випадку вирішують набір епізодів».
Разом з тим, звертаємо увагу, що в титрах відповідних серій цього аудіовізуального твору вказано, що його вироблено ТОВ «Дизель Студіо» на замовлення «ICTV». На вебсайті «Дизель студіо» (https://dizelstudio.com/about/) програма «На трьох» визначена як скетч-ком, а пов’язана з цим загальна інформація розміщена в рубриці «серіали» (https://dizelstudio.com/season/na-troih/).
Водночас наголошуємо, що в діяльності окремих телеканалів, як скажімо “Інтер” та “Україна”, продовжують фіксуватися трансляції фільмів та серіалів недержавною мовою, що є порушенням вимог Закону.
З огляду на це вважаємо за необхідне нагадати, що Конституційний Суд України у рішенні від 14.07.2021 у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» дійшов висновку, що «загроза українській мові рівносильна загрозі національній безпеці України, існуванню української нації та її держави».
Тому свідоме та систематичне невиконання та порушення вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» може розцінюватися як зазіхання на визначений Конституцією України та цим Законом юридичний статус української мови як державної, бо «будь-які зазіхання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний лад держави, загрожують національній безпеці та самому існуванню державності України».
“Закликаю телерадіоорганізації і надалі неухильно виконувати норми частини 6 статті 23 Закону та забезпечити демонстрування у своїх ефірах фільмів та серіалів державною мовою. Боротьба за інформаційний простір - одна з головних битв за українську!”, - наголосив Тарас Кремінь.