Сьогодні, 8 лютого, Всесвітній день безпечного Інтернету.
День, який покликаний звернути увагу світової спільноти на проблеми, пов'язані з безпечним використанням новітніх цифрових технологій.
В роки війни на сході країни, епоху глобальної цифровізації та світової пандемії інтернет значно розширив свої можливості чи не в усіх сферах суспільного життя. Водночас створюються нові реалії для розгортання інформаційних загроз і кібератак як проявів гібридної війни Росії проти України. Чого тільки варті січневі масовані атаки на урядові сайти, портал "Дія" та сайт Уповноваженого з метою знищення даних, паралізації роботи органів державної влади, розміщення провокативних повідомлень.
Саме тому треба пам'ятати про потенційну небезпеку, можливу за активного використання інтернет-ресурсів, соцмереж та інформканалів. Особливо важливо це сьогодні, коли зграя російських ботів, хакерів і псевдоблогерів зловживає інтернетом задля масованої дезінформації. Їхня кінцева мета — сприяння дестабілізації в Україні, маніпулювання суспільною думкою, дискредитація нашого міжнародного іміджу тощо.
Нині мовне питання в Україні стало однією зі страшних маніпуляцій, використовуваних російською пропагандою. Країна-агресор не втомлюється розповідати про "загрозливі масштаби утисків" російськомовних громадян, не гребує залякувати "шпрехенфюрером" та “мовними патрулями”, не соромиться видавати бажане за дійсне. Страх, хаос, криза — це те, що прагнуть нав'язати штатні маніпулятори.
Поширення брехні в інтернеті контролювати складно, проте їй можна системно протидіяти. Розвиток культури кібергігієни — це практичні уміння і навички задля самозахисту в інтернеті. Не забуваймо і про інформаційну гігієну, достовірність фактів і подій, перевірку джерел інформації, відокремлення фактів від коментарів, об'єктивні інтернет-медіа і сайти-сміттярки.
Водночас треба дбати про збільшення присутності в інформаційному просторі — від телебачення і сайтів, соцмереж та інформканалів — якісного українськомовного вмісту. Адже великий попит громадян України на об'єктивну та неупереджену інформацію про історію та культуру, війну і героїв, правду і кривду, який суттєво зростає щороку, — гарантія наших перемог на інформаційному фронті як елемента національної безпеки.