• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
150 днів спротиву: українці продовжують героїчно захищати свою землю та боронити свою ідентичність, - Тарас Кремінь
опубліковано 23 липня 2022 року о 11:00

"За ці 150 днів ми всі стали іншими. 24 лютого змінилося все: від чіткого усвідомлення, хто наш ворог, до розуміння, що мова - це показник “свій-чужий”, один з найголовніших маркерів нашої ідентичності". Про це пише Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у своїй колонці на "Еспресо".

"Про те, що росія чинить на наших землях геноцид, говорить весь цивілізований світ. 14 квітня Верховна Рада ухвалила постанову, якою визнала дії російської армії в Україні геноцидом українського народу, а вже 21 квітня аналогічні рішення прийняли Естонія та Латвія. Пізніше геноцидом дії росії назвали парламенти Литви, Румунії, Польщі, Чехії, Канади, а більше 40 країн підтримали Україну в позові до Міжнародного суду щодо геноциду.

"Росія намагається знищити не тільки людей і будівлі України, а й українську мову, українську історію та українську культуру. Це геноцид. Світ має визнати цей факт, а винні мають понести відповідальність" - заявив американський сенатор Бен Кардін, представляючи 21 липня в Сенаті проєкт резолюції про визнання геноцидом дій рф в Україні. Всі бачать, що російська ракета б’є не тільки по нашій землі, але й по нашій ідентичності, руйнуючи заклади освіти, знищуючи та розграбовуючи культурні об’єкти, спалюючи бібліотеки й архіви… Тільки на Київщині внаслідок так званої “денацифікації” пошкоджено 209 закладів освіти, з яких 52 потребують капітального ремонту, 146 підлягають поточному, а 11 зруйновані повністю. Загалом в Україні внаслідок повномасштабної агресії росії пошкоджено 2116 закладів освіти, з них 216 не підлягають відновленню.

Тим часом, Україна мужньо протистоїть ворогові на всіх фронтах: військовому, гуманітарному, інформаційному, культурному. Українська мова, як одна з головних цілей путіна в цій війні, сьогодні потребує нашого захисту, підтримки та популяризації. А в умовах воєнного стану Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” є ключовим, відповідно і ступінь дотримання його норм повинен бути максимально високим. Всі, хто порушують мовне законодавство - свідомо чи несвідомо - грають на руку ворогові. 

За ці 150 днів наші перемоги на мовному фронті є особливо важливими. І про них треба говорити. 

З початком повномасштабного вторгнення росії, українці масово почали відмовлятися від мови агресора і нині підтримка української як єдиної державної безпрецедентна за всі роки незалежності. Мережа безкоштовних курсів для кращого опанування мови, яка діє фактично по всій країні, - вражає!  В цьому контексті окрема подяка мовним волонтерам, які відгукнулись на потребу наших громадян і продовжують в своїх громадах організовувати мовні курси, клуби, допомагаючи внутрішньо переміщеним особам заговорити українською. 

Однією з ключових наших перемог на мовному фронті, є надання Україні 21 березня статусу асоційованого члена Європейської федерації національних мовних інституцій (EFNIL). Це наш впевнений крок на зустріч стандартам європейського співтовариства, а також подальший захист української як майбутньої мови ЄС.

З 16 липня 2022 року розпочався новий надзвичайно важливий етап імплементації мовного Закону. Набрали чинності частина друга та шоста статті 27, які регламентують використання державної мови в мережі Інтернет та мови інтерфейсів комп'ютерних програм, встановлених на товарах. А це ще більше української в публічному просторі та зміцнення її статусу як державної. 

Три роки, які мав кожен чиновник для того, щоб на належному рівні вдосконалити свої мовні компетенції, перекласти свій офіційний сайт, сторінки в соціальних мережах державної мовою, - це достатньо часу. Мова йде про депутатів всіх рівнів, міністрів, голів військових адміністрацій, мерів, керівників департаментів, директорів шкіл, суддів, прокурорів тощо. 

Нагадаю, що відповідно до статті 9 мовного Закону чиновники, представники органів державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. А стаття 12 регламентує, що робочою мовою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.

Вкотре звертаюсь: поважайте український народ та закони! Сьогодні весь світ бачить і чує: українська - мова мужніх та сміливих! Українською говорили наші Герої на “Азовсталі”, українською світові лідери звертаються зі словами підтримки до нашого народу, наша пісня звучить на багатьох західних радіостанціях.

Наступного місяця на сесії Дніпровської міської ради будуть розглядати програму сприяння впровадженню української мови у місті. Сподіваюсь, вона буде затверджена. Хочу нагадати, що окремі регіональні програми з розвитку й популяризації державної мови вже діють у Черкаській, Запорізькій, Харківській, Кіровоградській, Дніпропетровській областях, а також у Чернівцях, Тернополі, Ніжині, Мелітополі, Хусті. В інших областях найближчі тижні-місяці очікуємо на позитивне рішення депутатського корпусу: проявіть державницьку позицію - підтримайте мову! 

З 16 липня відповідно до змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення почала діяти і можливість накладання попередження або штрафу на осіб, які порушують мовне законодавство. Але всі ми розуміємо, що штраф, а це 3400-8500 грн та 8500-11900 грн за повторне порушення, - це не про гроші, це про репутаційні, іміджеві втрати. В умовах війни вимоги громадян до дотримання Закону про мову надзвичайно високі. 

Пам’ятаємо про те, що кожен українець, говорячи українською, наближає нашу перемогу! Захищаючи нашу мову, ми захищаємо нашу державність та ідентичність.

Ця війна змінила кожного з нас. Ми стали сильнішими, любов до України єднає наші серця, воля до перемоги додає сил і віри. Бути українцем - надихати весь світ, об’єднаний, як і в часи найбільших викликів, у прагненнях перемогти на всіх фронтах, захищаючи Україну, відстоюючи свободу і гідність кожного громадянина держави".






Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux