30 листопада 2021 року об 11:00 відбудеться пресконференція: "Викладачі позашкільних гуртків та секцій переходять на українську мову викладання: підсумки челенджу "Навчай українською" щодо ситуації з викладанням державною мовою у сфері позашкільної освіти.
Місце проведення: Українське національне інформаційне агентство "Укрінформ", зала 1 (вул. Б. Хмельницького, 8/16, Київ, 01601).
Учасники:
Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com.
У зв'язку з карантинними обмеженнями кількість місця обмежена. Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу:
При вході в Укрінформ обов'язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Вхід в зал тільки у масках та рукавичках. Дотримання дистанції 1,5 м.
Нагадаємо, що передодні Дня української писемності та мови розпочався ІІІ Всеукраїнський челендж "Навчай українською" з популяризації викладання державною мовою у сфері позашкільної освіти. Челендж тривав три тижні. Цього разу організатори спостерігали надзвичайно високий інтерес до участі в ньому серед викладачів та тренерів позашкільних спортивних секцій та творчих гуртків.
Нагадаємо, що хоча вільне володіння державною мовою – одна з ключових компетентностей для школярів, – в Україні існують значні проблеми із викладанням українською мовою в позашкільних гуртках та секціях. За даними опитування ініціативи “Навчай українською”, у 2020 році у п’яти найбільших містах України (Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі) серед спортивних секцій, танцювальних студій, художніх, вокальних гуртків тощо – лише 16% у Києві і 8% у Харкові вели усі заняття виключно українською мовою, у той час як 56% гуртків і секцій для дітей у згаданих вище містах України вели заняття виключно російською (а в Харкові та Дніпрі – 79% і 74% відповідно). Деталі тут.
Це перешкоджає дітям вивчати та вільно володіти українською мовою, що є порушенням закону “Про освіту” та статті 30 закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Адже дитячі гуртки та секції, принаймні у великих містах, є одним із чинників, що створюють навколо дітей російськомовне середовище, закладаючи стереотипи мовної поведінки на майбутнє. З 16 січня 2020 року всі ці організації мають надавати послуги українською мовою, як і вся сфера послуг. Винятки можливі лише для тих клієнтів, які самі хочуть отримувати послуги іншою мовою, а отже ігнорування права дітей на отримання послуг українською мовою стане незаконним.
Челендж "Навчай українською" – це 21 день підтримки викладачів, які планують перейти на українську мову викладання. Під час цього безкоштовного онлайн-курсу учасники отримають навчальні матеріали та завдання, візьмуть участь у мотивуючих та пізнавальних практикумах і вебінарах зі спеціалістами (філологами, психологами, коучами, тренерами, зірковими колегами, що перейшли на українську мову викладання). Курс розрахований насамперед на викладачів позашкільних гуртків та секцій.
Додаткова інформація для ЗМІ: Христина Проців, 067 968 65 75, teach.in.ukrainian@gmail.com